Promoční čepice – prostor pro kreativitu!

7 způsobů, jak ozdobit promoční čepici

Studentská čepice je sama o sobě symbolem radosti z ukončení významné etapy ve studentově životě, kdo však chce svoji radost ještě více zdůraznit, může si promoční čepici ozdobit a vykřičet tak do světa radostnou zprávu o ukončení studia.

promoční čepice

Plocha studentské čepice je dostatečně veliká na to, aby se na ní toho času ještě student či studentka dostatečně vyřádili. Zdobení studentských čepic je nejpopulárnější v USA, ale postupně se rozšiřuje i do dalších zemí světa a i k nám do České republiky. I my máme studentské čepice z promoce vystavené a jsou nám krásnou připomínkou roků strávených na vysoké škole. Podívejte se, jaké možnosti ozdobení čepice se nabízí.

1. Výšivka na studentskou čepici

Krásná výšivka pozvedne luxusní dojem z čepice zase o trochu výš. Jedná se o strojovou práci, která je velmi detailní a bezchybná.

výšivka jména s titulem na promoční čepici
Stužka na studentské čepici se jménem a titulem

Existují tři varianty výšivek:

 • přímo na látku – výšívání probíhá přímo na látku, tedy buď na metráž, nebo již na ustřižený kus látky, ze kterého se teprve bude čepice vyšívat. Některé vyšívací stroje umí vyšívat i na již zhotovené výrobky, ale stále je tu omezení ve formě vyšívacího rámečku, do kterého se musí látka vypnout a rámeček následně umístit do vyšívacího stroje. Není tak možné vyšít výšivku úplně kamkoliv na produkt.

  výšivka firmy
  Výšivka loga Česká spořitelna
 • nášivka – pokud už máme čepici ušitou a nezbývá moc času, můžeme využít nášivku. Samotná výšivka se vyšije na samostatný kus látky, který se po výšivce vystřihne a následně se pomocí oboustranné nažehlovací fólie připevní na požadované místo. Tímto způsobem jsme schopni umístit výšivku naprosto kamkoli.
 • na stužku – tento způsob výšivky jsme navrhli speciálně pro potřeby promoční čepice. Dali jsme si otázku „Co je nejdůležitější na promoci?“, no přeci nový titul! Jak tedy dostat jméno s titulem na promoční čepici, když máme tak málo času? Po několika neúspěšných pokusech jsme proces výšivky a připevnění stužky na čepici vyladili a vznikl tak jeden z nejoblíbenějších produktů na našem eshopu www.darekkpromoci.cz. Tento způsob výšivky má výhodu i v tom, že je vše hotovo za několik desítek minut a klient nemusí čekat, než se vytvoří výšivka, ustřihne se látka a následně se vše ušije, což může trvat i několik týdnů. A protože víme, že se většina dárků shání na poslední chvíli, pak je toto ideální řešení jak dodat dárek co nejrychleji.
výšivka jméno s titulem z promoce
Výšivka na stužku

A jak taková výšivka vzniká?

 1. naprogramování výšivky – existuje speciální software, který s programováním pomůže a nebo se dá text navrhnout přímo ve vyšívacím stroji. Jednodušší cesta je návrh v softwaru, kde je možné si zvolit mnoho různých fontů písma, ale také si můžete navrhnout výšivku loga školy, nebo jiného obrázku. Existují výšivky dokonce i z fotografie.
 2. samotná výšivka – když máme výšivku naprogramovanou, přeneseme ji do vyšívacího stroje, který se už postará o samotné vyšití. Vyšívací stroj má mnoho nastavení – napětí nitě, rychlost vyšívání a další.
 3. očištění – pokud se vyšívá různými barvami nití a používají se podkladové materiály, je potřeba výšivku očistit odstřižením konců nití a zbavení výšivky podkladových materiálů.
 4. připevnění na čepici – na závěr stužku s vyšitým jménem vyžehlíme, začistíme okraje tak, aby se netřepily a připevníme na roh čepice.

Kde výšivku pořídit?

Většina lidí určitě doma nevlastní vyšívací stroj, aby si výšivku mohli sami zhotovit. Koupit studentskou čepici i s výšivkou můžete na našem eshopu ZDE,  kde si můžete vybrat z několika barev stužky i vyšívacích nití.

Pokud máte jiný nápad na výšivku, určitě se nám ozvěte na info@promocnicepice.cz a zkusíme společně vymyslet originální dárek k promoci.

Vyšíváme nejen na stužky, ale třeba i na ručníky. O ručnících se můžete více dočíst v článku Superhebký ručník s motivem promoce nebo Dětský ručník do školky s výšivkou.

2. Nažehlovací nápis na studentskou čepici

Promoční čepice zdobená nažehlovacím nápisem
Studentská čepice s nažehlovacím nápisem

Další ozdobou, se kterou Vám můžeme pomoci je nažehlovací nápis. Tento nápis vytváříme ze speciální dvouvrstvé nažehlovací fólie. První vrstva je většinou průhledná a slouží pro připevnění na povrch, na který budeme motiv umisťovat, neboť lehce lepí. Druhá vrsta je již barevná, může být i třpytivá a to je ta vrstva, která na povrchu zůstane.

Jak vzniká nažehlovací nápis?

 1. naprogramování nápisu – i k tomuto je potřeba speciální program, kde si můžeme vybrat z různých fontů, ale i přednastavených obrázků

  třpytivá zlatá nažehlovací fólie na textil
  Detail třpytivé nažehlovací fólie
 2. vyříznutí z fólie – o vyříznutí se postará plotr, na nás už je jen odstranit přebytečnou fólii tak, aby nám zůstal pouze chtěný motiv na první průhledné vrstvě
 3. umístění na studentskou čepici – pokud se nám vyříznutí podařilo správně, přilepíme fólii na místo, kam chceme umístit motiv a žehličkou vše připevníme. Po vychladnutí strhneme vrchní průhlednou fólii a čepice je hotová.

Kde nažehlovací nápis sehnat?

Studentskou čepici s nažehlovacím nápisem můžete také koupit na našem eshopu www.darekkpromoci.cz. Najdete tam několik návrhů nápisů, ale můžete si vymyslet i vlastní motiv. Ten s námi prosím zkonzultujte na info@darekkpromoci.cz. Možností je mnoho!

zažehlovací fólie nápis
Vzorník nažehlovacích nápisů

3. Jen ať se třpytí!

klobouk na promoci
Zdroj: Pinterest

Tato promoční čepice je určena spíše pro dívky, neboť je to ta nejtřpytivější čepice, co jste kdy viděli! K vytvoření takovéto parády nám stačí jen málo:

 • studentská čepice, klobouk
 • ozdobné štrasové kamínky
 • lepidlo na kamínky

Samotný proces lepení kamínků je jednoduchý. Nejsložitější však bude vymyslet motiv, který chceme ztvárnit. Před samotným lepením kamínků doporučujeme mít vytvořený motiv někde stranou, aby samotné lepení na čepici bylo jednodušší.

Jedna možnost je abstraktní motiv, kdy například kamínky soustředíme ve větší hustotě do jednoho rohu a jak se postupně blížíme do dalších rohů, tak kamínků ubývá. Je to jednoduché a velice efektní.

Další možností je seskupení kamínků do iniciálů absolventa, nebo do nápisu.

Při zdobení studentské čepice nemusíme zůstávat jen u kamínků, ale mohou sloužit jen jako doplněk například k nažehlovací fólii, pomocí které vytvoříme oblíbené motto.

čepice na promoci
Zdroj: Pinterest

Kde to všechno seženu?

Studentskou čepici můžete koupit v našem eshopu www.darekkpromoci.cz, kde si můžete vybrat z několika barevných variant. Čepici najdete v leské úpravě s nenápadnými proužky a nebo matnou verzi, na které kamínky také krásné vyniknou.

Co se týká blyštivých štrasových kamenů a speciálního lepidla, dají se nakoupit v každé taneční prodejně (např. ZDE) a nebo ve tvořivých obchodech jako je Stoklasa.

Lepidel existuje mnoho, jako například toto. Krásné kamínky jsou od společnosti Preciosa.

4. Malovaný studentský klobouk

studentský klobouk promoce malovaný
Zdroj: Pinterest

Postupně se dostáváme ke složitějším způsobům, jak čepici ozdobit. K malování na čepici jsou potřeba barvy na textil. Těch existuje nepřeberné množství, jen si musíte dát pozor na to, aby byly barvy určeny k malování na tmavý textil.

Doporučit můžeme:

 • barvy na tmavý textil – od společnosti IZINK
 • barvy na textil ve spreji – od společnosti Cadence, nebo IZINK
 • kontury na textil – pomocí konturek se snadno malují tenké linky, které můžeme využít především pro drobnější písmo
 • diamantové barvy IZINK DIAMOND – v žádné jiné barvě jsme neviděli tolik třpytek. Tyto barvy jsou krásně krycí a ve třpytivosti je nic jiného nepřekoná.
 • neonové barvy ArteMiss

Jedním z nejoblíbenějších motivů je motto obklopené květinovým aranžmá. Květiny je možné namalovat, nebo nalepit umělé. Na umělé květiny se podíváme v další části.

čepice k maturitě
Zdroj: Pinterest
studentská čepice
Zdroj: Pinterest

5. Květinová studentská čepice

zdobená studentská čepice
Zdroj: Pinterest

I tato varianta je vhodná spíše pro slečny. K ozdobení budeme potřebovat:

 • studentská čepice
 • tavná pistole a náhradní náplně
 • umělé květy

Můžete si vybrat, jakou část čepice budete zdobit. Klasická varianta je vrch čepice, ale krásně vypadá i oblast pod čtvercovou částí, jak ukazuje první obrázek. Květiny jednoduše nalepíte pomocí tavné pistole. Toto zvádnou i začátečníci a efekt je díky nádherným květům dokonalý.

studentská čepice na promoci
Studentská čepice zdobená květinami; Zdroj: Pinterest

6. Tištěná „pokrývka“ čepice

studentská čepice
Zdroj: Pinterest

Další možností, která patří k těm jednodušším, je pokrytí povrchu studentské čepice čtvercovým papírem, na kterém je vytištěn motiv.

Existuje spousta firem, které se specializují na tyto pokrývky. Pro vás bude nejsložitější vybrat ten správný motiv. Inspirovat se můžete také na Pinterestu, kde je nápadů nepočítaně.

čepice na promoci
Zdroj: Pinterest

Předtištěnou šablonu můžete doplnit o další dekorace, kterými mohou být i fotogragie z dětství, ze studií.

promoční čepice
Zdroj: Pinterest

7. Stavíme do výšky

Tato kategorie je pro opravdové fajnšmekry. Studenti stavebních fakult, architekti jsou specialisty ve vytváření různých modelů, které pak připevňují na vrch studentské čepice. Příprava musí zabrat hodiny, ale výsledek je úchvatný.

promoční čepice
Zdroj: Pinterest
promoční čepice
Zdroj: Pinterest

Pokud máte další nápady, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte a pokud vás zajímá, jak se slaví promoce v různých koutech světa, máme tu článek Promoce – unikátní tradice studentů na celém světě.