Jak ozdobit promoční cupcake? Nanášení krému + dekorace

Promoce se blíží, cupcaky máme upečené a nyní nás čeká zdobení. Ač se to nemusí na první pohled zdát, zdobení je jednoduché a zvládne ho opravdu každý. Pro ty méně šikovné, kteří se nechtějí pouštět do cukrové hmoty jsme připravili šablonu, pomocí které vyrobíte hezké promoční čepice z papíru.

Nejprve začneme krémem

Pomoční cupcake - promoční čepice s diplomem

Nejlépe se pracuje s máslovým krémem, se kterým můžete začít zdobit cupcaky ihned po jeho vyšlehání. Tento krém si připravíte podle receptu ZDE.

Jedna z variant, jak nanášet krém je pomocí nože, kdy krém rovnoměrně rozetíráte po povrchu cupcaku. Na tom není co zkazit, ale pro jedinečnou příležitost, jako je promoce bych se přikláněla k trochu slavnostnějším cupcakům.

Cukrářský sáček a zdobící špičky na zdobení promočních cupcake.

Dortíky ozdobíte jednoduše pomocí cukrářských sáčků a zdobítek. Existuje nepřeberné množství zdobítek. A protože jsem měla připravené dva barevné krémy, použila jsem dva cukrářské sáčky a v každém jinou cukrářskou špičku. Ukážeme si, že i pomocí jednoho kusu zdobítka lze vytvořit různé vzory.

Cukrářské sáčky jsou k zakoupení ve specializovaných cukrářských obchodech, ale nalezneme je i v supermarketech typu Globus apod.. Doporučuji zakoupit sáčky z bavlny. Dobře se s nimi pracuje a navíc je můžete po vyprání znovu a znovu použít. Koupí látkového sáčku také nezatěžujete přírodu, jako je tomu u sáčku igelitového.

Já jsem použila pogumovaný bavlněný sáček. Jeho výhoda spočívá v tom, že krém neprosakuje a vy tak nemáte opatlané ruce. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud si nešikovně neumažete sáček krémem zvenku 🙂 Doporučit mohu cukrářské sáčky, které vyrábí moje maminka. Ke koupi je máme v našem eshopu DarekKPromoci.cz v kategorii „Na oslavu, párty„.

 

  1. Do špičky cukrářského sáčku vložíme zdobítko. Dáme si pozor, aby nám nevznikal prostor, kterým by krém utíkal ven.Promoce - slavnostní tabule - cukrářský sáček
  2. Sáček ohrneme tak, aby nám do něj šel snadno vložit krém. Sáček plníme krémem pomocí lžíce.Promoce - slavnostní tabule - cukrářský sáček
  3. Když je sáček cca do poloviny naplněn, tak ho nad krémem stočíme a v sáčku zmáčkneme krém tak, abychom se zbavili vzduchových bublin.Promoce - slavnostní tabule - cukrářský sáček
  4. Můžeme zdobit!

 

 

Cukrářskou špičku č. 1 jsem použila na modrý krém a špičku č. 2 na červený.Promoce - slavnostní tabule - zdobítka

Při zdobení záleží, zda zdobíte cupcake od středu, nebo z okraje, dále na síle, jakou tlačíte krém a směru pohybu.

Oslava promoce - cupcake

Cupcake č. 1

Při zdobení cupcaku č. 1 držíte cukrářský sáček kolmo k dortíku a začínáte od středu směrem ven. Krém nanášíte ve spirále.

Cupcake č. 2

Zde držíte cukrářská sáček skoro kolmo k dortíku a směřujete zvenku dovnitř. Pokud budete pohybovat sáčkem dopředu a trochu zpět, pak vytvoříte takové malé bochánky, jak je můžete na cupcaku vidět. Když dojdete do středu, můžete pokračovat dál a vytvořit takovou pyramidu.

Cupcake č. 3 a 4

U těchto dortíků držíte sáček opět kolmo ke cupcaku. Jednotlivé kytičky vytlačujete tak, že špičku umístíte na dortík, vymáčkete trochu krému a pohybem dolu a nahoru jednotlivou kytičku dokončíte. U dortíku č. 3 jsem vytlačovala krém více, než u dortíku č. 4 a vznikly tak větší kytičky.

Oslava promoce - cupcake

Cupcake č. 5

Postup je stejný jako u č. 1, jen díky jiné cukrářské špičce vznikla kouzelná růže. Tato varianta se mi líbí nejvíce.

Cupcake č. 6

Postup stejný jako u č. 2, jen jsem nevytvářela pyramidu.

Cupcake č. 7

Postup je stejný jako u č. 3.

Cupcake č. 8

Postup stejný jako u č. 6, jen pohyb dokola neustále pokračuje, nevracíte se zpět.

 

Cukrářská hmota

Když máme cupcaky pokryté krémem, je čas na „třešničku na dortu“ a tou jsou promoční dekorace. Můžete použít marcipán, nebo fondán. Já jsem tentokrát zvolila fondán. Oslava promoce - cupcake - potravinářská barva

  1. Hmotu si obarvíme potravinářskou barvou. Doporučuji zvolit gelovou barvu, se kterou se mi dobře pracuje. Velmi dobrou zkušenost mám s gelovou barvou Food Colours, se kterou dokážete vytvořit dokonale černou barvu, což právě potřebujeme. Z tubičky vymáčkneme trochu barvy podle potřeby a zapracujeme ji do fondánu. Pokud se nám hmota lepí na podložku, přidáme trochu prosátého moučkového cukru a s fondánem se nám opět bude dobře pracovat.
  2. Z hmoty si vyválíme placku, ze které tvoříme čtverce a váleček, ze kterého si vytvoříme podstavec čepice a malý knoflík na vršek čepice. Dále si vytvoříme střapce. Ty necháme schnout na okraji např. talíře tak, aby již držely ten správný tvar. Jednotlivé kusy necháme chvíli odpočinout, ztvrdnou a poté nám budou hezky držet tvar. Podstavec nedělejte moc úzký, vršek čepice by vám potom mohl přes čepici padat.
  3. Složíme čepici dohromady. Pokud byste jen přiložili kusy na sebe, tak vám s největši pravděpodobností držet nebudou. Pomůžeme si čistou vodou, nebo cukrovou vodou. Pomažeme jí místo, kde se mají kousky spojit a čepici sestavíme.

Oslava promoce - cupcake - potravinářská barva Oslava promoce - cupcake - potravinářská barva Oslava promoce - cupcake - potravinářská barva

Kromě promočních čepic si můžete vytvořit i diplomy. Z fondánu vyválíme obdélník, který potom smotáváme do ruličky. Aby se vám vytvořil hezky smotaný dokument, při rolování na střed diplomu trochu tlačíme. Střed diplomu zapečetíme úzkým páskem barevného fondánu.

Tip: Pomocí fixu s potravinářskou barvou můžete na fondán napsat i jméno s titulem, datum ukončení školy, promoce aj.. Já jsem použila pero od firmy Rainbow dust, které má dva hroty-jeden tenký a druhý tlustší.

Papírová promoční čepice

Cupcake ozdobený ve stylu promoce

A pro ty, kteří se nechtějí piplat s fondánem jsme připravili šablonu promoční čepice.

Párátko vložíte mezi dva papíry, které tvoří spodní část klobouku, všechny díly přilepíte k sobě a je hotovo!