Střapec promoční čepice – jaký má význam a jak vybrat barvu?

Promoce se pomalu chýlí k závěru a za bouřlivého potlesku a křiku všech přihlížejích studenti povstanou. Na pokyn uchopí střapec, hromadně jej přesunou přes roh čtvercové promoční čepice z pravé strany na levou a vyhazují své promoční čepice vysoko do vzduchu. Všichni to známe především z amerických filmů. Jaký má ale význam přesunutí střapce? Proč je střapec promoční čepice narozdíl od konzervativní černé barvy promočních talárů a čepic barevný? Mají barvy střapců nějaký význam? Jak vybrat barvu střapce, když kupuji čepici jako dárek v Čechách či na Slovensku? Na všechny tyto otázky naleznete odpovědi v následujících odstavcích.

Promoce - studenti vyhazjící promoční čepice do vzduchu

Střapec promoční čepice je nedílnou součástí slavnostního promočního oblečení studentů na celém světě. Moderní promoční čepice se vyvinuly z klobouku renesančních umělců a studentů, tzv. „Baretta“, který měl ve středu vrchní části chochol či malý střapec. Tato část promoční čepice byla postupně nahrazena barevným střapem, jak ho známe dnes. Střapec může mít různou délku, barvu i objem ale vždy nese kovový ročník s rokem, kdy student dokončil studium. Střapec má symbolický význam a je estetickým doplňkem celého slavnostního studentského oblečení.

Přesun střapce přes roh čtvercové promoční čepice má dlouhou tradici a je k vidění na školách po celém světě. Studenti obvykle přesunou střapec buď hromadně na vyzvání řečníka, nebo individuálně po převzetí diplomu. U bakalářského stupně studia se střapec vždy na začátku promoce umístí na pravou stranu promoční čepice a poté se přesune přes roh na levou stranu. Tento symbolický akt je zajímavou podívanou pro diváky a obvykle vrcholem celé promoce. Má symbolizovat pomyslnou transformaci ze studenta na absolventa, který získal právo užívat nový titul. Pokud absolvent ve studiu dále pokračuje a účastní se magisterské či doktorské promoce, tak zde se střapec již nepřesouvá a po celou dobu promoce zůstává na levé straně.

Střapce promoční čepice se dnes obvykle vyrábějí z polyesteru či rayonu, který je měkčí a střapec tak lépe drží přirozený tvar. Může být vyroben i z vlny, bavlny či jiných přírodních vláken. Barva střapce není celosvětově nikterak standardizována, a tak můžeme vidět nejen jednobarevné střapce snad všech možných barev ale i barevné kombinace.

Výjimku tvoří USA, kde v roce 1895 vznikl projekt, který měl za úkol mimo jiné standardizovat i barvy střapců s ohledem na obor studia. Historicky se stávalo, že se na slavných univerzitách v Evropě používaly různě barevné taláry a střapce pro různé obory stejné univerzity. V USA tímto krokem navázali na tuto tradici a pokusili se ji plošně sjednotit na území celých Spojených států americkýh. Byl vydán kodex Intercollegiate Code of Academic Costume, který byl následně dobrovolně přijat 95 % všech vysokých škol a univerzit USA. Na ostatních školách je barva střapce promoční čepice obvykle dána historickou tradicí, barvou školy či fakulty nebo třeba i dosaženým stupněm vzdělání.

A jak vybrat barvu promoční čepice, když kupujete čepici jako dárek pro vašeho blízkého v Čechách či na Slovensku?

Pokud je promoční čepice kupována jako dárek k promoci, doporučujeme zvolit barvu podle některého z těchto aspektů:

Promoční čepice v Čechách a na Slovensku

  1. Dle barvy školy (pokud má škola definované barvy nebo je obvykle užívá na svých reklamních materiálech),
  2. Dle barvy šatů obdarované (jedná-li se o absolventku),
  3. Dle oblíbené barvy absolventa či absolventky,
  4. Dle barvy oboru definované dle kodexu uznávaného univerzitami na území USA (viz níže),
  5. Dle barvy významného diplomu (např. červený diplom), který se podařil absolventovi získat.

Kde mohu studentskou čepici koupit?

Studentskou čepici zakoupíte na stránkách www.darekkpromoci.cz, kde můžete vybírat mezi několika barvami střapců. Naleznete zde i různé barvy čepic a můžete tak třeba šikovného studenta s červeným diplomem překvapit červenou studentskou čepicí s červeným střapcem.

 

Pro skupiny absolventů doporučujeme navštívit stránky www.napromoci.cz, které se na větší kolektivy zaměřují.

 

Přehled barev dle oborů v USA (Intercollegiate Code of Academic Costume):

Náhled Barva Obor
Zinková žlutá Zemědělství
Bílá Umění, literatura, humanitní vědy
Hnědobéžová Obchod, účetnictví a podnikání
Levandulová Zubní lékařství
Měděná Ekonomie
Světle modrá Pedagogika
Oranžová Strojírenství
Hnědá Výtvarné umění, architektura
Vínová Lesnictví, environmentální studia
Karmínová Žurnalistika
Fialová Právo
Citrónová (Lemon) Informační studia a knihovnictví
Mátová zelená Medicína
Světlá růžová Hudba
Meruňková Ošetřovatelství
Stříbrnošedá Řečnictví, komunikační studia a broadcasting
Olivová zelená Farmacie
Tmavě modrá Filosofie
Zelená Tělesná výchova a fyzioterapie
Tyrkysová Veřejná správa, politologie, zahraniční vztahy
Lososová Veřejné zdravotnictví
Zlatožlutá Věda (sociální, přírodní a formální)
Oranžová pastelová Sociální práce
Zářivá červená Teologie, náboženství
Šedá Veterinární lékařství

 

Pokud vás zajímá, jak se promoce slaví v různých koutech světa, podívejte se do našeho článku Promoce – unikátní tradice studentů na celém světě.